Terugblik en vooruitblik Baarlo – Hout-Blerick

Terugblik op 2025
In deze laatste nieuwsbrief van 2025 kijken we terug op het afgelopen jaar. Voor de waterkering, de kwelgeulen en de Kwistbeek werkten we aan het uitwerken van het voorlopige ontwerp naar een definitief ontwerp. De voorlopige ontwerpen zijn verwerkt in een inrichtingskaart. Op deze kaart is te zien hoe het hele gebied er volgens het huidige plan uit komt te zien. De definitieve ontwerpen zijn nu bijna klaar.
Om tot definitieve ontwerpen te komen zijn een groot aantal conditionerende onderzoeken uitgevoerd. Hiermee zijn onder andere verdachte gebieden voor ontplofbare oorlogsresten in kaart gebracht, zijn plekken ontdekt waar veel archeologische sporen voorkomen (m.n. vuursteen) en is het effect van het project op de waterstand bepaald.
Voor de Kwistbeek en de kwelgeulen is een begin gemaakt met de grondverwerving. De eerste gesprekken met grondeigenaren hebben plaatsgevonden en de eerste taxaties zijn uitgevoerd.
Alle benodigde overeenkomsten voor de gebiedsontwikkeling Hummerenweg zijn getekend. Hierbij is vastgelegd dat de kassen worden gesloopt voordat de bouw van de kering begint.
Rondom Laerbroeck/Tangveld organiseerden we verschillende bijeenkomsten. In het voorjaar is besloten dat provincie Limburg Tangveld gronden aan een projectontwikkelaar verkoopt voor herhuisvesting. Er zijn geen bezwaren gekomen op het voornemen tot vestigen eerste recht van koop voor de woningeigenaren wiens woning weg moet vanwege de dijkverlegging.
Begin december zijn de overeenkomsten voor eerste recht van koop voor een kavel op Tangveld getekend en heeft de provincie de gronden te koop aangeboden aan projectontwikkelaars*.
Met de woningeigenaren die in het middengebied kunnen blijven wonen, is gezocht naar kleinschalige maatregelen om toekomstige overlast in kelders en/of tuinen te beperken.
Ook is duidelijkheid gekomen over de inrichting van het middengebied Laerbroeck. Dit is tijdens een bijeenkomst toegelicht.
Naast een hoop bijeenkomsten vonden dit jaar ook veel keukentafelgesprekken en een aantal extra activiteiten (bv. verschillende wandelingen)plaats. De precieze aantallen ziet u hieronder.

*: De gemeenteraad van Venlo behandelt woensdag 17 december aanstaande de ingediende motie Vreemd: ‘Nu doorpakken voor de inwoners van Laerbroeck’. De motie doet een oproep aan het college van de gemeente Venlo om de ontwikkeling van het Tangveld op zich te nemen.
Vooruitblik op 2026
In 2026 zetten we een aantal belangrijke stappen richting Ontwerpprojectbesluiten. Begin van het jaar geven we een terugkoppeling op de wensen die zijn ingebracht door belanghebbenden die hier nog geen reactie op hebben gekregen. Daarna organiseren we een inloopspreekuur voor iedereen die vragen heeft over deze terugkoppeling.
Voor de ontwikkeling van Tangveld is nu voorzien dat in januari 2026 de ontwikkelaar bekend kan worden gemaakt. Nadat de ontwikkelaar bekend is, kan deze starten met de planvorming en ontwikkeling van de locatie.
In het eerste kwartaal van 2026 voeren we voor de dijkversterking en dijkverlegging de laatste keukentafelgesprekken over het ontwerp en starten we met de grondverwerving.
Voor het archeologisch onderzoek vinden in 2026 vervolgonderzoeken plaats.
In het tweede kwartaal verwachten we opnieuw een klankbordgroep bijeenkomst te houden.
Daarnaast gaan in 2026 voor alle drie de deelprojecten – de dijkversterking en -verlegging, de kwelgeulen en de Kwistbeek – de ontwerpprojectbesluiten (OPB) ter inzage. In het ontwerpprojectbesluit wordt uitgelegd wat in het gebied gedaan wordt, waarom dit nodig is en wat de gevolgen hiervan zijn. Hierop kan iedereen reageren. In de tweede week van de inzageperiode organiseren we een bijeenkomst. Tijdens deze bijeenkomst leggen we uit wat het ontwerpprojectbesluit inhoudt en hoe u hierop een zienswijze kunt indienen, wat de belangrijkste effecten van het project zijn, tonen we de resultaten van verschillende onderzoeken en laten we het definitieve ontwerp zien. Voor ieder deelproject wordt een aparte bijeenkomst georganiseerd.
Na de inzageperiode ontvangen alle mensen die een zienswijze hebben ingediend een reactie. Daarna worden de projectbesluiten (PB) ter inzage gelegd.

Bedankt voor uw betrokkenheid en inbreng op de ontwerpen en plannen. In de kerstvakantie zijn wij minder goed bereikbaar. Mocht u vragen hebben dan kan het wat langer duren voordat u antwoord krijgt.
Wij wensen u fijne feestdagen en een gelukkig 2026!
