
Aanpak wateroverlast Eys
Zoals in vele Zuid-Limburgse dorpen heeft ook Eys de afgelopen jaren meerdere keren veel last ondervonden van overvloedige regenval. In Eys is sprake van een zogenaamd hellingknelpunt. Het regenwater stroomt vooral van de noordhelling te snel de steile hellingen af, met overlast in Eys tot gevolg. De bestaande buffer(s) aan de noordzijde voldoen qua capaciteit niet aan de geldende provinciale norm. Het water wordt onvoldoende naar de buffers geleid. In het project Eys wordt er gekeken naar water dat via de Eyserbeek vanuit het bovenstroomse knelpunt Bocholtz-Simpelveld naar Eys komt.
Binnen dit project is eerst onderzocht wat de oorzaken en gevolgen van wateroverlast zijn en welke oplossingen mogelijk zijn. Daarbij hebben we gekeken naar beken, hellingen, afstromend water en de omgeving. Ook hebben we kennis en ervaringen van mensen uit het gebied meegenomen. Op basis van deze verkenning is een voorkeursoplossing gekozen.
Dit project is onderdeel van het programma Water in Balans. Binnen het programma Water in Balans bevinden de meeste projecten zich nu in de planuitwerkingsfase. In deze fase werken we de voorkeursoplossing verder uit tot een concreet plan. We kopen de benodigde gronden aan, vragen vergunningen aan en laten onderzoeken uitvoeren, bijvoorbeeld op het gebied van ecologie. Ook maken we een planning voor de werkzaamheden. Na de planuitwerkingsfase start de uitvoering. Dan beginnen de werkzaamheden om de maatregelen uit te voeren en wateroverlast in de toekomst te beperken.
Kenmerken
- Projectstatus
- Lopend
- Thema
- Wateroverlast en -veiligheid
- Locatie
- Gemeente Gulpen-Wittem
Omgevingsmanager
Lars Vervoort
- Telefoonnummer
- +31 61372 4976
- E-mailadres
- [email protected]
Nieuws en updates
Projectdoel
Met het programma Water in Balans wordt voorrang gegeven aan het aanpakken van wateroverlast door het veranderend klimaat. Maar dit kunnen we niet alleen. De maatregelen worden bedacht, gerealiseerd en beheerd samen met de omgeving. Samen staan we aan de lat om Limburg klaar te stomen voor het nieuwe klimaat.
Planning
Legenda
- Afgerond
- Huidig
Begin 2024 - Start project (Status: Afgerond)
Maart 2024 - Eerste inwonersavond (Status: Afgerond)
Juli 2024 - Tweede inwonersavond (Status: Afgerond)
Maar 2025 - Presentatie voorkeursvariant (Status: Afgerond)
2025 - 2027 - Planuitwerkingsfase (Status: Huidig)
Documenten
Documenten en projectplannen
Presentaties en bewonersbijeenkomsten
- Presentatie inwonersavond Eys - 23 juni 2026 (pdf, 8.3 MB)
- Presentatie 3de bewonersavond WL-ARK - Maart 2025 (pdf, 2.8 MB)
- Presentatie 3de bewonersavond WL - Maart 2025 (pdf, 2.5 MB)
- Presentatie tweede inwonersavond Eys (pdf, 5.5 MB)
- WiB verkenning Eys presentatie eerste bewonersavond (pdf, 1.4 MB)
- Stroombanen Eys (pdf, 2.5 MB)
- Vragen en antwoorden projectgebied Eys (pdf, 840 kB)
Samen één doel
Het primaire doel van het project is om samen met partners, inwoners en belanghebbenden in het projectgebied van Eys WiB-knelpunt 259B nader in kaart te brengen. Maar ook ervaringen te delen en oplossingen te vinden die de wateroverlast verminderen. De veiligheid te verhogen en de leefomgeving te verbeteren. Hierbij moet minimaal worden uitgegaan van de ‘provinciale normering wateroverlast’. Met de ambitie om daar waar een lagere norm geldt met extra maatregelen een beschermingsniveau 1:100 te bereiken waar dit doelmatig en qua kosten kan.
Drie deelgebieden
Voor het project in Eys wordt uitgegaan van drie deelgebieden. De Grachtstraat–Wezelderweg, de Mesweg en Op de Kamp–Goedenraadsberg.
Verschillende maatregelen
Zowel gemeente Gulpen-Wittem als het waterschap hebben de afgelopen jaren veel maatregelen gerealiseerd in dit gebied om wateroverlast tegen te gaan. Zo zijn er inmiddels negen buffers (twee aan de noordzijde en zeven aan de zuidzijde) door het waterschap aangelegd en heeft de gemeente op enkele plaatsen het regenwater afgekoppeld van de riolering. Met de aanleg van regenwaterbuffers en de afkoppeling van verhard oppervlak is de situatie in Eys behoorlijk verbeterd. Maar er wordt nog niet voldaan aan de doelstelling om wateroverlast bij buien met een herhalingstijd van 1:25 zoveel mogelijk te beperken. Uit de actuele berekeningen volgt dat in het projectgebied Eys nog een restopgave van 76 risicopanden resteert bij een afvoergolf T25.
Betrokkenen
- Ark Rewilding Nederland
- Gemeente Gulpen-Wittem


