- Natuur
Beverbeheer is lastige klus

Vandaag maakte de Provincie Limburg de resultaten bekend van enkele onderzoeken over de bever.
Arnold Jansen is lid van het Dagelijks Bestuur van het waterschap en zegt hierover: “Het water staat ons helaas aan de lippen. Elke dag worstelen wij met het beverdossier. Maar we blijven uitgaan van een positieve afloop. En daarvoor hechten we belang aan onze samenwerking met de Provincie Limburg. Zij maken het beleid. We hopen dat de uitkomsten van de onderzoeken bijdragen aan meer bewustwording en actie en zullen uiteraard de provincie gevraagd voorzien van onze cijfers, ervaringen en ideeën. Maar dat er vanuit ons bezien iets moet gebeuren, dat mag duidelijk zijn.”
Oplossingen
Het is goed dat de knelpunten in het beverbeheer nu expliciet worden benoemd door de Provincie. Voor Waterschap Limburg is de volgende stap echter essentieel: van het benoemen van knelpunten naar concrete, uitvoerbare en structurele oplossingen.
Waterschap en Provincie blijven in gesprek. Waterschap is uitvoerder van het beverbeleid dat de Provincie vaststelt (rekening houdend met de beschermde status van de bever). Problemen zijn:
- hoge administratieve belasting;
- ontbreken slagvaardig handelingskader bij tegengestelde natuurbelangen;
- peilbeheer in de kraamperiode is lokaal nauwelijks mogelijk;
- aantal locaties groeit waar we dammen blijven weghalen zonder zicht op een duurzame oplossing.
Graverij in waterkeringen en onder onderhoudspaden is lastig vast te stellen. Maar vormt een risico voor de stabiliteit van de kering en voor verzakking van maaimaterieel en recreanten.
Al deze onderwerpen komen met regelmaat terug in onze gesprekken met de Provincie. Onze inzet is om samen met de Provincie verantwoordelijkheid te nemen in het zetten van de vervolgstap. Er zijn concrete en structurele oplossingen nodig in het beverbeheer. We willen graag samenwerken met de Provincie en zouden graag zien dat zij de regierol op zich neemt.
Op de website van de Provincie Limburg lees je hier meer over.